Saray Meslek Yüksekokulu

 

SARAY MESLEK YÜKSEKOKULU TANITIMI VE TARİHÇESİ

Saray Meslek Yüksekokulu, 1995–1996 Öğretim yılında Trakya Üniversitesi’ne bağlı birim olarak Elektrik (30 Kontenjan) ve Muhasebe (30 Kontenjan) programları ile öğretime başlamıştır. Teknik Programların dalı olan Elektrik Programı 1998–1999 Öğretim yılından itibaren Lüleburgaz Meslek Yüksekokuluna devredilmiş olup, bu programa anılan Eğitim Öğretim yılından itibaren öğrenci alınmamaktadır.

Saray Meslek Yüksekokulu, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 5467 sayılı kanunla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’ ne bağlanmıştır. 

Yüksekokulumuz Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Dış Ticaret ve Tapu ve Kadastro programlarıyla öğretime devam etmekte iken, 2021-2022 Öğretim yılından itibaren Grafik Tasarımı Programı da öğrenci alımını gerçekleştirip, eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır.

Saray Meslek Yüksekokulu, Konularında uzmanlaşmış ve teorik bilgilerini, sektörel deneyimleri ile pekiştirerek sorumlu oldukları derslerini bu anlayışla sizlere aktaran akademik personel kadrosu ile Öğretim faaliyetlerini sürdürmekte olup, öğrenci odaklı anlayışı benimsemiş ve bu anlamda tecrübeli idari personeli ile faaliyetlerini yürütmektedir.

Yüksekokul yeni binası Maliye hazinesine kayıtlı, Saray Bağlar Mevkiinde bulunan 156.980 m2’lik Arazide 22.02.2016 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Yüksekokulumuz Eğitim – Öğretim faaliyetlerini, yaklaşık 3.624 m2 kapalı alanı ve şuan için 50.000 m2 açık kullanım alanı bulunan ve 4 kat üzerine inşa edilmiş yeni binasında sürdürmektedir.

Binamızda 90 kişilik 2 adet, 80 kişilik 2 adet, 75 kişilik 4 adet, toplamda 8 adet derslik bulunmakta olup, dersliklerimizin kapasitesi örgün ve ikinci öğretim derslerinin yapılmasına imkân sağlayacak şekildedir. Dersliklerimizin tümü görsel ve işitsel şekilde öğrenim yapmaya müsait olarak projeksiyon ve ses sistemleri ile desteklenmiştir. Yüksekokulumuz binasında, yüksekokul öğrencilerinin kullanımına açık eğitim ve araştırma faaliyetleri amacıyla kullanılan, tümü internet bağlantısına sahip toplam temel bilgisayar derslerinin verildiği 40 bilgisayar kapasiteli bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Ayrıca grafik ve tasarım derslerine yönelik tasarım paket programları mevcut olup, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizin kullanımına açıktır.

Yüksekokulumuz bünyesinde Program öğrencilerinin dersleri ve kendilerini geliştirmeleri için yeterli 4000 adet basılı kitap ve dokümana sahip kütüphanemiz bulunmaktadır. Ayrıca abone olunan online dergi ve e-kitaplar da öğrencilerin yararlanabileceği diğer imkanlar arasındadır.